А тем временем...

В мире

Facebook

Главная » Аналитика

Создана: 18 August 2016 в 10:44

Соціолог Ірина Бекешкіна (Фонд «Демократичні ініціативи»): Існує закономірність – люди, які налаштовані протестно, частіше ходять на вибори…

У разі дострокових парламентських виборів до Ради можуть пройти п’ять політичних сил, однак їхні рейтинги говорять про те, що парламент зіткнеться з черговою проблемою створення працездатної коаліції. Про це в інтерв’ю «Апострофу» розповіла відомий соціолог, керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. Втім вона вважає, що найближчим часом дострокові вибори навряд чи відбудуться, оскільки цього не захочуть депутати-мажоритарники, а також дві коаліційні фракції - «Народний фронт» і «Блок Петра Порошенка» (БПП).

Фото: Ірина Бекешкіна.

Опрос

Как вы оцениваете свой «добробут» - уровень жизни?

Показать результаты

Loading ... Loading ...

- Ще недавно було багато розмов про те, що восени можуть відбутися дострокові парламентські вибори. Які сьогодні шанси у провідних партій?

Ірина Бекешкіна: - Якщо порівнювати з останніми парламентськими виборами, то в рейтингах партій відбулися певні зміни. Насамперед очевидно, що «Народний фронт» уже навряд чи підніметься на будь-яких виборах. Якщо говорити про лідерів, то це «Батьківщина».

Є результати різних опитувань, і якщо говорити про все населення, 12% - це її стабільний рейтинг. Потім на рівні 8-9% - Опозиційний блок, «Блок Петра Порошенка», «Самопоміч», Радикальна партія Ляшка. З прохідних це поки що все.

- А як справи з рейтингом двох анонсованих нових партій - перезапущеного «Демократичного альянсу» і ще однієї партії, яку створюють Чумак і Сакварелідзе?

- Друга політична сила, я маю на увазі ту, яку створює Віктор Чумак, ще не оформилася в партію, тому говорити про шанси можемо, але вставляти її як партію (в соціологічні опитування. – Ред.) поки що зарано. Це поки ще не партія.

Що стосується «Демократичного альянсу» Василя Гацька, то поки там не було нових сил, вони не були прохідними. Зараз потрібно подивитися - цілком можливо, що вони підійдуть до прохідного бар’єра.

- Нещодавні вибори у семи округах показали досить низьку явку. Як ви вважаєте, на наступні парламентські вибори люди підуть?

- Я хотіла б зазначити, що більше половини населення або не визначилися з партією, або не збираються йти на вибори. Тобто, якби зараз проходили дострокові вибори, то, за даними соціологів, лише близько половини населення згодні на них піти.

При цьому слід врахувати, що явка в опитуваннях вище, ніж реальна, стабільно мінімум відсотків на 10. І так відбувається не тільки в Україні.

Це пов’язано з тим, що серед людей, які не цікавляться політикою, значний відсоток тих, хто на вибори не ходить.

Тому можна сказати, що явка високою не буде, якщо нічого не зміниться і не зміниться ця апатія.

- Як ця апатія може вплинути на результати виборів?

- Існує закономірність: люди, які налаштовані протестно, частіше ходять на вибори. Тому, по-перше, результати цих виборів можуть бути непрогнозованими.

По-друге, я не уявляю роботу коаліції, в якій чотири політичні сили - БПП, «Опоблок», «Самопоміч» і Радикальна партія Ляшка — набирають приблизно однакову кількість голосів, будучи дуже різними.

Дуже важко сказати, хто і з ким буде створювати коаліцію.

- Є думки, що в разі дострокових виборів може бути утворена коаліція «Батьківщини» і Опозиційного блоку. Чи можливий такий варіант?

- Це неможливо. «Батьківщина» не буде створювати коаліцію з Опозиційним блоком, тому що це буде означати кінець її як політичної сили. Завжди, коли в нашому парламенті утвориться коаліція, то основна проблема полягає в тому, хто буде командувати. І як вони будуть домовлятися між собою, важко навіть уявити.

Утім я думаю, що дострокових виборів не буде, і з дуже простих причин: половина Верховної Ради - це мажоритарники. Вони вже у парламенті. Навіщо їм йти на ці вибори?

Це знову витрачати гроші, причому іноді з негарантованим результатом. «Народному фронту» вибори, очевидно, зовсім не потрібні. Та і БПП теж.

- Як би ви охарактеризували проміжні парламентські вибори в Раду, котрі відбулися нещодавно?

- Насамперед, це дуже низька явка на тлі апатії. Також очевидно, що такі речі, як підкуп виборців, спрацювали особливо успішно.

- Якщо говорити про соціологічні питання щодо президентських виборів, які шанси сьогодні у Порошенка бути обраним на другий термін?

- Шанси є. Більш того, якщо він буде в другому турі, то у нього є шанси перемогти, оскільки тут уже будуть голосувати не стільки за Петра Порошенка, скільки проти того, з ким він увійде в другий тур.

- Раніше його головним суперником називали мера Львова Андрія Садового, але через сміттєвий скандал його рейтинг сильно постраждав. Хто сьогодні є головним супротивником Порошенко?

- Поки що, за всіма опитуваннями - це Юлія Тимошенко.

- Тобто ви вважаєте, що якщо Юлія Володимирівна вийде у другий тур із Порошенком, то люди будуть голосувати проти неї?

- Думаю, що так.

- Серед соціологів існує думка, що, коли утворюється якась нова політична сила, у неї є шанси набрати близько 10%...

- Дійсно, якщо це одна партія. А якщо ці дві партії, як у випадку з політичними силами Лещенка і Чумака, то невідомо, як вони ці 10% будуть ділити між собою. Цілком можлива ситуація, що кожна з них не добере голосів до потрібних п’яти відсотків.

- Раніше в статуті «Демократичного альянсу» згадувалося, що ця партія є християнсько-демократичною, але на останньому з’їзді слово «християнський» зі статуту прибрали. Після цього партію розкритикували у Facebook. Як ви вважаєте, у партії додасться або зменшиться електорат після цієї зміни у Статуті?

- Facebook - це взагалі не показово. Думка Facebook - це дуже невелика частина виборців. Я думаю, що оскільки туди зайшли відомі персони, то вони набагато більше виграли, ніж втратили. А що їм втрачати?..

Джерело.

Автор: Розмову вела Тетяна ШПАЙХЕР.
Источник:«Политика&Деньги» - politdengi.com.ua.

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter

Ваш запрос обрабатывается....

Комментарии - Нет комментариев

Добавить комментарий

Развернуть формуАктуально...

Самые обсуждаемые

Популярные

46 queries. 0.196 seconds.
46 / 0.196 / 13.74mb