А тем временем...

В мире

Facebook

Главная » Интервью

Создана: 18 October 2015 в 19:26

Місцеві вибори. Голова Львівської ОДА Олег Синютка: Не можна створити чудо в окремо взятій області…

Олег Синютка посів посаду голови Львівської облдержадміністрації в грудні 2014 року. До того він довгий час працював заступником міського голови Львова Андрія Садового. Власне, саме за пропозицією Садового ще в 2006 році Синютка і перебрався з Івано-Франківщини у західну столицю України. Олега Михайловича називали у місті «правою рукою» мера. Тому одразу після того, як Синютка пересів в губернаторське крісло, місцеві ЗМІ стверджували, що таким чином львівській міський голова укріплює свої позиції в регіоні. Та джерела «Главкому» стверджують, що Садовий, навпаки, намагався відмовити свого підлеглого від пропозиції з Києва. Ще у Франківську Синютка перебував в місцевому осередку партії «Реформи і порядок», одним з керівників якої був Ігор Гринів. Подейкували, саме він, нинішній нардеп та політтехнолог БПП, пролобіював нове призначення для заступника Садового. Сьогодні Олег Синютка повністю асоціює себе із президентською командою і вже активно включився у виборчу кампанію, очоливши список БПП-«Солідарність» до Львівської облради. І сьгодні він каже: «Ще не факт, що Садовий вийде у другий тур у місцевих виборах…».

Фото: lviv.tv. Олег Синютка.

Опрос

Как вы оцениваете свой «добробут» - уровень жизни?

Показать результаты

Loading ... Loading ...

«Я також маю право вільного вибору»…

- Пане Олеже, розкажіть, як відбувалось ваше призначення на посаду голови Львівської ОДА. Хто робив вам пропозицію?

- Пропозицію про призначення на посаду голови ОДА може робити тільки Президент. У мене було кілька розмов з Президентом, і він запропонував очолити Львівську область.

- Які головні завдання вам поставив Порошенко?

- Це було дуже просто. Але мене це вразило, бо все склалось в одну фразу. Президент сказав: «Я хочу, щоб Львівщина відбулась». Це дуже зобов'язує.

- Ви як розумієте цю фразу?

- Не можна створити чудо в окремо взятій області. Але якщо взяти всю Україну, то Львівщина повинна бути першою, найкращою. Все це вимірюється рівнем життя людей.

- В цих розмовах брав участь глава Адміністрації президента Борис Ложкін?

- Ні. Але в перерві між зустрічами із Президентом я мав зустріч з главою Адміністрації.

- Тобто Ложкін таки проводив з вами співбесіду?

- Так, це свого роду співбесіда.

- Скільки разів ви з ним зустрічались? Були знайомі раніше?

- Один раз. До того ніколи не стикались.

- А тепер як часто стикаєтесь?

- Тепер, звісно, стикаємось. Але не часто. Координацію роботи забезпечує Віталій Ковальчук(заступник глави Адміністрації, - Ред.).

- До призначення на посаду губернатора ви працювали в команді мера Львова Андрія Садового…

- Я працював першим заступником Львівського міського голови.

- Чи правда, що він не хотів, щоб ви йшли у губернатори?

- Це питання не до мене, швидше – до Андрія Садового. Коли відбувалось запрошення на роботу до Львова (у 2006 році, - Ред.), а його я отримав від міського голови Андрія Садового, то у нас відбулась дуже відверта розмова. Він поставив переді мною вимоги професійності і відсутності будь-якої корупції. Ми домовились, що якщо він буде незадоволений моєю роботою, то він мені просто про це скаже, і я не буду ховатись, бігати по лікарняним, а просто напишу заяву. А якщо мене щось не буде влаштовувати, то я також маю право вільного вибору. Так і сталось.

- Тобто вас щось не влаштовувало?

- Я зробив свій вибір.

- Чому Порошенко обрав саме вашу кандидатуру?

- Це швидше питання до президента. Я все-таки сім з половиною років відпрацював першим заступником Львівського міського голови, і якісь речі у Львові пов'язані і з моєю роботою. Тут є логіка. Але от, наприклад, чому я потрапив з Івано-Франківська до Львова, а вже минуло вісім років, для мене залишається загадкою.

- Після вашого призначення губернатором ваші стосунки із Садовим змінились?

- Коли я проходив погодження у Кабінеті міністрів, мене один з міністрів запитав: «Які у вас стосунки з міським головою?». На що я відповів: «Це стосунки першого заступника міського голови з міським головою». А після цього він запитав: «А які у вас будуть стосунки, як голови ОДА?». Я сказав, що це будуть стосунки голови обласної адміністрації з головою найбільшого міста Львівщини, обласного центру. Такі вони і є.

«Те, що буде другий тур – це беззаперечно»…

- Триває кампанія на місцевих виборах. Почнемо з обласного центру. Представник «Свободи» Ігор Кривецький в інтерв’ю «Главкому» висловив думку, що у багатьох українців складається хибне враження, що Львів - це Садовий…

- Таким Львів, яким він є зараз, став за час, коли Садовий був міським головою. Це безперечно. За останні вісім років Львів дуже змінився. І мені видається, що змінився в кращу сторону, цього не можна не бачити.

- Хто серед зареєстрованих кандидатів може завадити Садовому знову очолити місто?

- Я не знаю, чи хтось хоче завадити міському голові Львова.

- Але, окрім нього, є ще 10 людей, які претендують на це місце.

- Є люди, які хочуть очолити місто, і, думаю, хочуть зробити його кращим. Я на сто відсотків знаю таку людину, це Оксана Юринець (народний депутат, кандидат в мери Львова від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», - Ред.). Вона надзвичайно фахова і перспективна людина. Я думаю, з неї буде добрий господар міста…

І я переконаний, що у Львові все буде вирішуватись у другому турі.

- Тобто, на вашу думку, у другий тур вийдуть Садовий і ваша соратниця з БПП Юринець?

- Те, що буде другий тур – це беззаперечно. Хто вийде в нього? Ну, ще не факт, що це буде чинний міський голова…

- Представники «Свободи» зі свого боку впевнені, що їх соратник, екс-віце-спікер парламенту Руслан Кошулинський має шанс виграти кампанію.

- Мені здається, що багато львів'ян пов'язують складнощі останнього періоду якраз із політичною партією «Свобода». У Кошулинського добрий послужний список. Він був керівником фракції «Свободи» у міськраді, заступником голови Верховної Ради, брав участь в антитерористичній операції. Я позитивно його оцінюю. Але падіння рейтингу «Свободи» зіграє злий жарт і з кандидатом від «Свободи» на посаду міського голови.

- А так званий проект «анти-Садовий», обличчям якого називають нардепа и колишнього львівського медійника Дмитра Добродомова, який також балотується в мери? Кажуть, що його підтримує Ложкін.

- Жодного разу стосовно Добродомова глава Адміністрації зі мною розмови не мав.

«На Львівщині буде новий голова обласної ради»…

- Ви очолили список партії влади у Львівську облраду. Відпустку вже взяли?

- З 2 жовтня. Звичайно, в цей період часу я буду вирішувати виробничі питання також. Наприклад, минулого тижня, вже будучи у відпустці, я мав зустріч з народними депутатами України від Львівщини. Ми кожного місяця зустрічаємось... Але я не можу брати заробітну плату і їхати кудись в агітаційну кампанію.

- Ви вважаєте доцільним, коли діючий губернатор очолює список політичної сили і веде її в облраду?

- Якщо я би так не вважав - не робив би цього. І хто вам сказав, що я вже до кінця вирішив своє майбутнє? Я думаю, що 26 жовтня я буду пропонувати Президенту рішення…

- Натякаєте, що після виборів ви залишите посаду губернатора і підете в облраду?

- Скажу лише, що я відповідальний за ту команду людей, яка йде в обласну раду. Мені не соромно за цих людей, і я переконую мешканців області у правильності такого вибору. Це моє право.

- Щодо команди, яку ви ведете в облраду. Яким чином формувався список? У львівській газеті «Експрес» був опублікований репортаж про висунення кандидатів від БПП до облради. Там йшлося про те, що не було жодного обговорення. А список представлявсобою таку «суміш корупціонерів, пристосуванців, прислужників Януковича»…

- У нас у списку немає жодного члена Партії регіонів, немає жодної людини, яка б балотувалася від Партії регіонів до рад будь-який рівнів.

- Але є такий собі Михайло Дзюдзь, керівник фракції Промисловців та підприємців, яка була сателітом фракції ПР в облраді і голосувала в унісон з регіоналами.

- Ми можемо придумати що завгодно. Партія промисловців і підприємців за останні 8 місяців спричинилася багато до чого, щоб у область прийшли інвестори, стабілізувалася ситуація з економікою і з виплатою заробітної плати. І це не є партія якоїсь однієї людини. Це партія, яка об'єднує людей, за якою стоять колективи.

- Та є й інші люди, поява яких потребує пояснень. Наприклад, Михайла Коваля та Богдана Кука мешканці кількох сіл Жовківського району звинувачували в захопленні лісових угідь.

- Знаєте, мене під час режиму Януковича також звинувачували, що я не цільово використав кошти з міського бюджету, скерувавши їх на ремонт доріг. Але це не означає, що я зробив щось протизаконне чи неправильне.

- Також журналісти пишуть про чиновників часів Януковича, а саме про діючого начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолія Дейнеку.

- Всі, хто підпадав під закон про люстрацію, пройшли цю процедуру, і нікого з них немає на сьогоднішніх посадах. Якщо говорити про Анатолія Дейнеку, то він пройшов конкурс уже після Майдану. Його міністерство за результатами конкурсу запропонувало, і я погодив таке призначення. На сьогоднішній момент за Анатолієм Дейнекою я не знаю жодної кримінальної справи.

Всім, хто робить закиди, я завжди кажу, що сьогоднішня виборча система дасть відповіді на всі запитання. 26 жовтня можна буде сказати, хто є хто. Сьогодні виборча система така, що ти не купиш місце у списку партії. Ти не можеш собі гарантувати депутатство, якщо тебе не підтримають люди. І всім кандидатам у депутати ми сказали: йдіть до людей. Ваш успіх сьогодні не в партійних очільниках, не в руках голови обласної адміністрації.

А стосовно критики списку. Я б хотів подивитися на інші списки.

- Ви можете сьогодні спрогнозувати, що 25 жовтня відбудеться дійсно оновлення міських, районних, обласних рад, зокрема, на Львівщині?

- Сто відсотків. На Львівщині гарантовано буде новий голова обласної ради. Чинний голова(Петро Колодій, - Ред.) не захотів брати участь у виборах, хоча я знаю, що він мав пропозиції від багатьох політичних сил. Але він прийняв таке рішення. Тому, звичайно, буде зміна.

- Садовий не пропонував вам долучитися до «Самопомочі»?

- Скажімо так, я мав можливість вибору серед різних політичних сил. І вибрав політичну силу президента.

«Про мене теж можна сказати, що я чиясь людина»…

- Як можете оцінити сьогоднішній вплив на Львівську облраду головного фінансиста «Свободи» Ігоря Кривецького?

- Думаю, він має вплив на фракцію «Свободи». Екс-народний депутат не може не мати вплив.

- Які ще центри впливу у львівському політикумі актуальні сьогодні? В ряді ЗМІ була оприлюднена інформація, що той же Кривецький намагався перешкодити вашому призначенню на посаду губернатора і начебто особисто спілкувався з цього приводу з Порошенком восени минулого року, коли вперше з’явилась інформація про таке кадрове рішення.

- Це краще запитати в Кривецького.

- В регіоні також активізувалась така політична сила «Наш край»…

- Так. Просто все білбордами завішано: «Наш край – Львівщина».

- Хто її представляє, ви розбирались?

- Мені це не цікаво, тому що я не вірю в цей політичний проект. Хто думає таким чином - занадто примітивно сприймає львів'ян. А про те, що там зборище колишніх есдеків, на Львівщині хіба що лінивий не говорить.

- Якийсь відсоток вони можуть взяти? В облраді, наприклад.

- Нуль цілих нуль десятих.

- Як можете оцінити вплив в регіоні бізнесменів – братів Дубневичів?

- Обидва вони, Богдан і Ярослав Дубневичі, є народними депутатами України, члени БПП у Верховній Раді, заможні люди. Я переконаний, що до цих людей прислуховуються дуже багато мешканців. За Ярослава на минулих виборах проголосували чи не 70% виборців. За Богдана – менше, але теж люди його підтримали. Треба поважати вибір людей.

- Саме тому їхніх людей в списку БПП в облраду так багато? Лише через «довіру мешканців»?

- Наприклад?

- Згідно аналізу, зробленого львівськими журналістами: сват Богдана Дубневича Михайло Гичка, колишній керівник штабу Дубневича Олександр Ганущин, Ігор Сенишин, якого називають колишнім помічником Дубневича, екс-заступник губернатора часів Януковича Тарас Федак, начальник управління загальної, середньої, дошкільної, позашкільної освіти та соціального захисту ЛОДА Світлана Книшик, яку свого часу на цю посаду призначив бізнес-партнер братів Дубневичів Михайло Костюк…

- Давайте по пунктах. Михайло Гичка. Може, краще його пов’язати з обласною клінічною лікарнею, головним лікарем якої він є? Це перспективніше, ніж пов’язувати його з кимось із Дубневичів. Олександр Ганущин, член сьогоднішньої фракції «Народного руху», депутат обласної ради, у свій час - керуючий справами обласної державної адміністрації, у часи покійного Петра Олійника, у період «Нашої України».

Якщо хтось хоче сказати, що Тарас Васильович Федак, голова постійної комісії з питань енергетики, колишній заступник голови ОДА, є чиєюсь людиною, це неповага до нього. Але, знаєте, напевне, про мене теж можна сказати, що я чиясь людина. З багатьма людьми у мене історія стосунків десятки років. Це не показник.

- Ви вже зазначили, що «Свобода» зазнала електоральних втрат. Як думаєте, які головні причини цієї втрати?

- Вони не виправдали довіру людей.

- Олег Тягнибок вважає, що вина тому - інформатаки на політсилу з боку львівських олігархів. «Димінський, Дубневич і ще Садовий. Вони разом лупонули зі всіх створів по «Свободі» і зуміли серйозно нас скомпрометувати», - зазначив Олег Ярославович вінтерв’ю «Главкому».

- Деякі з ваших запитань також стали результатом ведення контрагітаційної кампанії з чийогось боку. Та, коли люди тобі довіряють кермо, вони мають право запитати.

А на запитання «що ви зробили?», на мою думку, «свободівці», на жаль, не мають відповіді.

«Навіть голів райадміністрацій у області ніхто не збирав»…

- Прозвітуйте і перед нами. З приходом в адміністрацію ви позвільняли чиновників-корупціонерів?

- Так. Я, взагалі, мав такий дуже неприємний випадок, коли на зустрічі з керівниками організацій, які займаються перевезеннями пасажирів, піднявся один із керівників і сказав: от ви тут говорите нам правильні речі, а я кожного місяця у вашу обласну адміністрацію приношу гроші начебто на закупівлю паперів, принтерів і так далі. Я йому сказав: от лист паперу: або ви вибачаєтесь за те, що сказали неправду, або пишете «голові обласної держаної адміністрації, я такий-то, змушений був носити тому-то». Була довга пауза.

Але людина взяла ручку і написала, що змушена була кожного місяця приносити такі-то гроші заступнику керівника юридичного управління. Наступного дня заступник керівника юридичного управління звільнився з роботи, а я передав матеріали у правоохоронні органи.

- Він сам звільнився?

- Я мав з ним розмову і сказав, що у будь-якому випадку це буде предметом розслідування. Але не вірю, що це неправда, якщо людина зробила отаку привселюдну заяву. Диму без вогню не буває.

- Скільки ще людей з облдержадміністрації ви попросили піти?

- Я коли прийшов на роботу, усім сказав, що нікого не буду звільняти тільки через те, що в області помінявся голова адміністрації, усі мають шанс. Але пройде кілька місяців, і якщо ви цього шансу не виправдаєте, то ми змушені будемо попрощатися. За цей період змінилася половина директорів департаментів.

- Це через корупцію?

- Не тільки. Є люди чесні, віддані справі, але, на жаль, стосовно фаховості і працездатності були запитання.

- Розкажіть, як в регіоні триває процес укрупнення громад.

- Вже створено 15 укрупнених громад із 159, які прийняли таке рішення по Україні. Це 10% від загального числа в країні. Це багато. І, незважаючи на шалений опір тієї ж «Свободи» - думаю, вони просто помилялися - ми прийняли рішення на сесії обласної ради про перспективний план. І мені сьогодні не соромно за наші рішення і потуги.

- Незадоволення на місцях є?

- Були дві зустрічі з головами усіх сільських рад. На першій було 710 сільських голів, це був шум, незадоволення. Але вже на наступній зустрічі люди питали: а може так краще, а може так?

Не хочу критикувати своїх попередників, але так сталося, що це перший раз за останні роки зібрались сільські голови. На жаль, був період часу, що навіть голів районних адміністрацій у області ніхто не збирав.

Біда наша в тому, що ми почали щось робити, не пояснивши людям. А коли ми пояснили, тим більше, коли наступного року побачать приклад своїх сусідів, це буде дуже швидкий процес. Бо є від того головний плюс – якість життя.

«Те, що Львівщина номер один по ЗНО - оце показник»…

- Скільки шкіл 1 вересня на Львівщині не почали роботу?

- Всі школи, які повинні були почати свою роботу 1 вересня, її почали. Більше того, всі школи на сьогодні вже у нас готові до опалювального сезону. У нас немає жодної школи без вікон, без дверей чи без опалення.

- Поставимо питання інакше: за останній рік було скорочення шкіл?

- Так.

- Яка це цифра?

- Розумієте, коли у школі 5 дітей у всіх класах і один вчитель, ми можемо цим дітям дати добру освіту? Ні. Коли вчитель одночасно викладає математику, фізкультуру і історію, то, напевне, десь буде прогалина. Це неправильно стосовно цих дітей. Як би ми цього не хотіли, діти в сільських школах отримують менше, ніж у міських. Там - Інтернет, сучасні технології. Візьмемо дитину, яка вчиться у Львові. Вона вийшла на вулицю, тут 3G, там супер-екран, там презентації. І є дитина нічим не гірша у якомусь районі. А в них у селі немає телефонного зв'язку, а телевізор показує тільки декілька програм. Не питання в тому, скільки шкіл, питання в якості освіти. І те, що Львівщина сьогодні номер один по ЗНО - оце показник.

- Чи готовий бізнес на Львівщині до початку дії Зони вільної торгівлі з ЄС?

- Мені б хотілось, щоб було краще. Ми останнім часом багато уваги приділяємо навчанню бізнесменів. Це ж не так, що з 1 січня Зона вільної торгівлі, ти взяв сумки в руки і поїхав у Європу. Є сертифікації, стандарти, квоти. Ми до цього повинні бути готовими. Дуже добре, що наші західні партнери, особливо торгово-промислові палати, в першу чергу, польська, допомагають нам.

- Які основні проблеми?

- Незнання і сертифікація. Вимоги Євросоюзу до стандарту продукції є набагато вищими, ніж в Україні. Ми не змінимо стандарти ЄС, нам треба свої наблизити.

Наприклад, такі підприємства, як Leoni, «Електроконтакт», «Фуджікура», виробляють кабельну продукцію для автомобілів, там все стовідсотково сертифіковано. А компаніям, які виробляють молоко, дуже складно. Ми не звикли до таких стандартів, але у нас немає іншого вибору.

«Я подам пропозиції про усунення з посади заступника керівника митниці»…

- 30 вересня ви фактично звинуватили Податкову в саботажі, зазначивши, що отримали від ДФС України неприємну звістку щодо збільшення планових обсягів митних надходжень для Львівщини. Що фактично означало б позбавлення області коштів, які, згідно експерименту, мали бути витрачені на дороги (Президент підписав закон, згідно з яким ремонт доріг державного значення у чотирьох областях – Львівській, Волинській, Чернівецькій, Одеській – буде за рахунок 50% коштів, які надійшли від перевиконання загального обсягу митних платежів, - Ред.).

-І я завдячую міністру фінансів і голові комітету Верховної Ради з питань податкової і митної політики за те, що вони втрутились у цю ситуацію, і вона була вирішена. І на сьогоднішній момент Львівщина є областю, яка отримала перевиконання у 123 мільйони гривень, і з них 61,7 мільйона за результатами вересня була скерована на ремонт доріг.

Тобто результат експерименту дуже позитивний – 60 мільйонів за вересень! Запитайте про це в людей, які бачать вже 12 кілометрів відремонтованої дороги Львів-Радехів-Луцьк. Я виїжджав на цю дорогу. Без цього експерименту її не було б.

- Львівщина, як і Закарпаття, - прикордонний регіон, де достатньо гостро постає питання контрабанди. Як оціните ситуацію?

- Ми відкрили кримінальні справи по декількох митниках, на жаль. Я мав окрему зустріч з керівниками митних постів, окрему зустріч з підприємцями, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. За результатами цієї зустрічі по двох митних постах було призначено службове розслідування. Я подам пропозиції про усунення з посади заступника керівника митниці. Не все ще вдалося на 100%, але маємо на 120 мільйонів додатково вище плану. Про що ще ми можемо говорити?

- Після подій в Мукачевому ви активізували роботу з контрабандою? Що зробили, щоб не повторити шлях нині вже звільненого губернатора Закарпаття Валерія Лунченка?

- Так, активізував. Я тоді в третій годині ночі мав розмову з Президентом. Знаю всі засоби і впливи, які задіювались в цю ніч…

- До речі, у Львові теж було неспокійно – активісти Правого сектора розгорнули табір під облдержадміністрацією, встановили блокпости на трасі, що веде до Мукачева…

- Це було якраз на іменини Президента (День Петра і Павла, - «Главком»). О першій годині ночі був перший дзвінок від Президента. А коли я о третій йому доповідав, ситуація вже покращилася, і я почав з привітань: «Пане Президенте, дозвольте привітати вас з іменинами, і тепер вже сказати добрі речі». Але ніч була… довга.

- Що саме відбувалося на Львівщині, чи була загроза умовно «Мукачева-2»?

- Львівщина не скотилася в зону конфлікту, і це заслуга правоохоронців, військових. Але так, була загроза, що на Львівщині повториться якась аналогічна ситуація. Колись напишу про це у мемуарах.

- Чи можна говорити про некотрольованість представників Правого сектору на місцях?

- Більшість з них – дуже позитивні люди, справжні патріоти. І коли вони в цю ніч розбивали намети, ми домовилися, що намети - це правильно, люди повинні знати різні точки зору. Але дестабілізація гратиме на руку Росії. І ви ж бачили, у Львові ніхто не вчиняв ніяких протиправних дій.

За матеріалами: «Главком».

Автор: Розмову вела Катерина ПЕШКО.
Источник:«Политика&Деньги» - politdengi.com.ua.

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter

Ваш запрос обрабатывается....

Комментарии - Нет комментариев

Добавить комментарий

Развернуть формуСамые обсуждаемые

Популярные

49 queries. 0.163 seconds.
49 / 0.163 / 13.45mb