13 Декабря, Пятница |
USD EUR |
Киев °C
Создана: 13 August 2018 в 14:55
Останнім часом дуже багато публікацій щодо трудової міграції. Робляться передчасні висновки та політично вмотивовані коментарі. Надходять багато запитань від ЗМІ і до мене. Дозволю собі наступний коментар. Національний банк України вже двічі цього року привертає увагу суспільства до наслідків трудової міграції для нашої країни. Так, в Інфляційному звіті НБУ за січень 2018 року зазначалося, що частка мігрантів у населенні віком 15-70 років становить 8%. Якщо вірити цим оцінкам, то справді масштаби трудової міграції в Україні державі набули загрозливо високих розмірів для майбутнього економічного процвітання країни. Що, до речі, і підкреслено в Інфляційному звіті за липень цього року. Нова хвиля трудової міграції з України зумовлена багатьма факторами, найважливішими з яких є військова агресія, глибока і тривала економічна криза, безробіття. Природно, що українці шукають перспективи вищих заробітків та кращих систем соціального забезпечення. Достатньо нагадати, що рівень безробіття серед економічно активного населення в 1 кварталі цього року склав 9,7% (методологія МОП), а серед населення працездатного віку - 10%. І хоча ці показники дещо краще, ніж за аналогічний період минулого року, все ж вони свідчать про те, що ситуація на вітчизняному ринку праці лишається напруженою. Отже, нинішня хвиля трудової міграції українців по суті є певним запобіжним клапаном в умовах низьких можливостей працевлаштування на достойні робочі місця на Батьківщині.
Я раніше вже писав, що східноєвропейскі держави у свій час також наражалися на масштабну еміграцію своїх громадян.
Причому східні європейці почали масово мігрували в Західну Європу ще до вступу їх країн до ЄС, сильний відтік спостерігався і в країнах, які не входять до складу Євросоюзу.
Основними напрямками руху поляків, латвійців та литовців були Великобританія та Ірландія, естонці поїхали до Фінляндії, а румуни – до Італії та Іспанії.
Наприклад, за 1990-2005 роки з Румунії виїхало 9% (!) населення. Тільки в 1990 році майже 100 000 румунських громадян оселилися за кордоном на постійне проживання, у наступні кілька років населення виїжджало у порівняних обсягах.
Згідно з доповіддю ОЕСР, в перші роки румунська еміграція в основному зачіпала етнічні меншини, потім шукачі роботи. До 2007 року, коли Румунія приєдналася до ЄС, більшість румунських емігрантів вже виїхали з країни.
На мою думку, Україна повторює шлях інших східноєвропейських держав.
І теорія, і практика доводять, що на короткостроковому горизонті міграція може принести дуже великі вигоди як для мігрантів та їхніх родин, так і для країни походження.
Зменшення безробіття і неповної зайнятості, скорочення масштабів бідності, підвищення доходів і добробуту – далеко неповний перелік позитивних наслідків міграції для мігрантів та їх сімей. Часто вони включають поліпшення інших аспектів людського розвитку, таких як освіта та охорона здоров'я.
Держава, у свою чергу, отримує більші обсяги грошових переказів, які зазвичай є менш волатильними і надійнішими джерелами іноземної валюти, ніж інші потоки капіталу в багатьох країнах, що розвиваються.
До речі, обсяги приватних грошових переказів зросли і в Україні – до 8.4% ВВП у 2017 році (за новою методологією НБУ) і продовжують стрімко зростати і цього року (у січні-травні вони на 30% перевищили минулорічний показник і сягнули 4.5 млрд дол.).
Однак, довгострокові наслідки виявляються набагато менш позитивними: по факту держава отримує менше населення працездатного віку, втрачає освічену молодь та кваліфікованих спеціалістів, відчутно зростає тиск на державні фінанси.
Сильна зовнішня міграція, у тому числі висококваліфікованих працівників, разом із старінням населення, є значним викликом для держав з огляду на потребу підтримки конкурентоспроможної економіки.
Приміром, «витік мізків», зокрема, означає: втрату державних ресурсів, вкладених в їх освіту; звуження промисловості; погіршення ділового середовища.
Що потрібно змінити в Україні, щоб люди були зацікавлені працювати в своїй країні? На мій погляд, найважливішим є домогтися стабільно високих темпів економічного зростання. І, до речі, Рада Національного банку активно відстоює ці ідеї в своїх документах і рекомендаціях Правлінню регулятора і Уряду України. Я про це багато пишу.
Саме на такий здоровій основі можна забезпечити зростання зарплат і доходів населення. На жаль, рівень зарплат в Україні поки не можна порівняти з європейськими країнами. Наприклад, за даними OECD, середня зарплата в Польщі за 2017 рік склала 50,8 тис. злотих (близько $13,5 тис.) за рік, в Португалії - 17 тис. євро за рік, Іспанії - 28 тис. євро за рік.
А у нас, виходячи з даних Держстату України - менше 100 тис. грн за рік.
Тому, щоб уповільнити трудову міграцію потрібно підтягувати рівень зарплат в Україні до європейського, спираючись при цьому на зростання продуктивності економіки. І, як ми бачимо, уряд працює в цьому напрямку. Наприклад, індекс реальної заробітної плати у червні 2018 року щодо червня 2017 року склав 113%.
Що стосується зниження міграційних настроїв, то світовий досвід, в тому числі східноєвропейських країн, стверджує, що потрібно застосовувати комплексний підхід, зокрема: зосередитися на створенні гідних робочих місць; зміцнювати інститути влади; створювати умови для підвищення рівня зайнятості; підвищувати продуктивність праці і економіки в цілому.
Для більш ефективного регулювання міграції нам необхідно впроваджувати ці фундаментальні ідеї.
Джерело.
14:21
Політаналітик Костянтин Матвієнко: Якщо до Нового року відбудеться обмін бранцями «всіх на всіх», то вже добре. Здоров*я і життя людей – найголовніше!..15:36
После взрывной промо-вакханалии «спецназа в красных платьях» и отдельно экс-ритора Парубия – колокольчики-бубенчики Петровы…12:16
Вперед - к очередной Руине! Смута «праведников» под истерично-циничные призывы пафосных жлобов вернуть Украине «титана внешней политики и морали» Порошенко…13:03
Публицист Михаил Подоляк: Снова – пожар в Одессе. Безответственно-безалаберная власть и дымный запах горелой безнадеги...11:24
Військовий аналітик Дмитро Снєгирьов: Не варто дискредитувати діяльність нашої агентури в ОРДЛО фігурами на кшталт «розвідника» Матюхи...13:46
Отказ власти от полноценной переписи населения Украины - очередная фикция и профанация…10:53
Фермер с Донеччины Игорь Кряжев: О ключевых факторах, мире на Донбассе и финансировании…10:27
Политтехнолог Олег Постернак: Наша Революция Достоинства породила право не видеть свою неправоту, подарив «кой-кому» оффшорные счета не только в Панаме…12:16
Болтливые рты при власти Украины: может, мы действительно столкнулись просто с немыслимым уровнем безграмотности и пофигизма?..14:17
Политаналитик Александр Кочетков: О том, что важнее пикировки Владимира Зеленского и Юлии Тимошенко…11:19
Найкумедніше у голосуванні за зняття мораторію на ринок землі - позиція «ультраліберальних» та «мегаєвропейських» політсил «Голос» та «ЄС»...10:55
Политтехнолог Олег Постернак: «ЗЕмельная реформа» - в ближайшей перспективе партийный бренд, похожий на потрепанный клуб аутсайдеров…13:24
На этот раз - «секси». Приспособленчество - во всех видах всегда было основой внутренней политики в Украине…11:33
Почему в украинском обществе бурно нарастает раздражение - «вы же обещали кое-что другое?»...13:41
Публицист Михаил Подоляк: Грядущие выборы мэра Киева и боксирующие-плавающие в «провале-проруби» кандидаты…7528
Законотворчество. Глава Комитета Верховной Рады по вопросам налоговой и таможенной политики Нина Южанина: Должен быть стимул – работать и показывать большие доходы…3911
Польский эксперт: Янукович произвел очень плохое впечатление на европейцев…2995
Опомнились?.. Украина предлагает России вернуться к переделу собственности СССР…2840
Киев строил теплоходы, почему бы киевлянам самим не производить ныне очень дорогие трамваи?..2623
Президент Украины выскажет президентам Польши и Германии все, что думает об отношениях наших стран…2600
Игорь Смешко: У нас есть все основания забыть, что Украине нужен Международный валютный фонд, что нам вообще нужны какие-то заимствования, – все ресурсы у нас есть…2086
Масштабное ДТП на Киевской трассе: столкнулись грузовик, автобус и легковушка1941
Завтра в столице планируются массовые шествия1914
Феррари за 25 млн и олигархи из бедной страны Украины…1819
Кандидат у президенти України Ігор Смешко: Багато хто з учасників президентських пергонів, выступаючи за мир, насправді відверто пропагують капітуляцію…
Автор: Богдан ДАНИЛИШИН, професор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, екс-міністр економіки України (Київ, Україна).
Источник:«Политика&Деньги» - politdengi.com.ua.
Нашли ошибку? Выделите и нажмите
Комментарии - Нет комментариев
Добавить комментарий
Развернуть форму