А тем временем...

В мире

Facebook

Главная » Аналитика » Особое мнение

Создана: 23 January 2019 в 16:26

Національна спілка журналістів України: За 2 роки зафіксовано 175 фізичних атак на журналістів…

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) 23 січня презентувала результати «Індексу фізичної безпеки журналістів України» за підсумками 2018 року. Відповідно до оприлюднених даних, торік було зафіксовано 86 випадків фізичної агресії щодо працівників ЗМІ, проти 89 інцидентів у 2017 році. Найбільше інцидентів – 13 – сталося в травні, 12 – у березні, по 9 – у лютому та вересні 2018-го. Також на 50 % зросла кількість атак на жінок-журналісток. Крім того, експерти відзначають, що атаки на журналістів у 2018 році супроводжувалися особливою агресією та жорстокістю, внаслідок чого чимало журналістів отримали серйозних травм.

Фото: Голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Опрос

Как вы оцениваете свой «добробут» - уровень жизни?

Показать результаты

Loading ... Loading ...

– Другий рік поспіль відзначаємо дуже високий рівень фізичної агресії щодо журналістів. За 2017-2018 роки загалом зафіксовано 175 інцидентів із застосуванням сили проти журналістів. Це вражаюча і неприпустима цифра, – наголошує голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. – Тому НСЖУ вимагає від правоохоронних структур та політиків докласти максимум зусиль, щоб знизити такі загрозливі показники.

НСЖУ володіє інформацією по кожному із зафіксованих випадків застосування сили щодо журналістів, адже комунікує з постраждалими працівниками ЗМІ та правоохоронними органами, які займаються розслідуванням інцидентів. Та, на жаль, належної уваги з боку правоохоронців до злочинів проти працівників ЗМІ немає – більшість із них лишаються нерозкритими й навіть не потрапляють до суду.

Відповідно до оприлюднених даних «Індексу», у 12 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, також у 10 – правоохоронці, 1 інцидент стався із застосуванням зброї.

– Звісно, 10 випадків застосування сили з боку правоохоронців – не є джерелом найбільшої загрози. Проте такі інциденти створюють небезпечний прецедент, – переконаний Сергій Томіленко. – Те саме стосується і атмосфери ворожнечі, що сіється в соціальних мережах, коли політики та посадовці не засуджують напади на журналістів і навіть починають мову про те, що цей чи інший телеканал здійснює не таку редакційну політику. Або нав’язується думка, що журналісти-розслідувачі – це нишпорки, яких треба нейтралізувати, бо вони ставлять незручні запитання. Таким чином ми спостерігаємо украй неприємне явище, коли журналісти й редакції замислюються чи варто порушувати гострі теми, зачіпати болючі але вкрай важливі для суспільства питання.

Ще одна ганебна тенденція, яку фіксує НСЖУ в «Індексі фізичної безпеки журналістів України» в 2018 році – це зростання на 50 % агресії до жінок-журналісток. Загалом було зафіксовано 37 випадків проти 24 інцидентів минулого року.

– Це особливо небезпечний показник, який свідчить, що кривдники й агресори готові атакувати найнезахищеніших – бити дівчат із мікрофонами, – відзначає Сергій Томіленко. – Якщо ж говорити про регіони, то очевидне лідерство в цьому антирейтингу веде місто Київ та область, зокрема, зафіксовано 29 інцидентів фізичної агресії. На другому місці – Дніпропетровська область – 10 випадків застосування сили до журналістів. На третьому – Одеська область із 7 інцидентами. Відзначу, що торік Одещина посіла друге місце – у 2017 було зафіксовано10 інцидентів.

А от далі в антирейтингу опинилися Волинська, Полтавська та Донецька області, де зафіксовано по 5 випадків застосування сили до журналістів.

Голова НСЖУ відзначає, що найбільше журналістське об’єднання зацікавлене в співпраці з правоохоронними органами задля усунення таких негативних тенденцій, проте зворотного бажання не спостеріга

– Працівники прокуратури, поліції бояться вийти до журналістів та назвати імена тих працівників медіа, чиї права було захищено, чиїх кривдників таки вдалося притягти до відповідальності, – відзначає Сергій Томіленко. – Тому ми знову наполягаємо на необхідності проведення Парламентських слухань щодо фізичної безпеки журналістів, аби на найвищому державному майданчику почути від очільників правоохоронних органів звіт, що робиться аби реально захистити журналістів. А також спільно обговорити, що ми можемо зробити, аби якось зрушити ситуацію.

Перший секретар НСЖУ Ліна Кущ розповіла, що кілька днів тому повернулася із поїздки до Кривого Рогу, де Спілка провела регіональну дискусію з приводу фізичної безпеки журналістів в Україні.

– Кривий Ріг ми обрали недаремно, адже за даними поліції за 2017-2018 роки тут було відкрито 6 кримінальних проваджень: 4 з них за статтею 171 «Перешкоджання професійній журналістській діяльності», 2 – за статтею 345, ч. 1 «Напади на журналістів». На зустріч прийшов Віталій Коваленко – журналіст видання «Правда ТУТ», якого в грудні жорстоко побили, як вважає сам журналіст, за одне зі своїх розслідувань. До зали він прибув із переламаним ногами і опираючись на ходунки переповів свою історію. Також уперше за півтора роки на публічну зустріч до колег-журналістів завітав В’ячеслав Волк, оператор сайту «Перший Криворізький», якого поранили під час військових навчань, – розповідає Ліна Кущ, та наголошує: – Характерні тенденції нападів минулого року – більша жорстокість: журналісти внаслідок нападів отримують дуже серйозні травми, від яких ще довго не можуть оговтатися.

Тетяна Попова, експертка ГО «Інформаційна безпека», відзначає, що 2019 рік для України характерний проведенням виборів. А тому варто чекати зростання кількості випадків булінгу та фізичних атак на журналістів та ЗМІ.

– На жаль, такі інциденти не завжди адекватно розслідують правоохоронні органи – є чимало випадків, коли відбувається перекваліфікація справи зі 171 статті, або ж розслідування взагалі не відкривається, – розповідає Тетяна Попова. – Важливо, що міжнародні організації, як-то Моніторингова Місія ООН з прав людини та ОБСЄ, почали приділяти більшу увагу захисту прав журналістів. При Американській Палаті навіть відкрили окрему робочу групу з питань медіа. Сподіваюся, що такими спільними зусиллями нам вдасться втримати ситуацію хоча б до виборів.

Нагадаємо, що «Індекс фізичної безпеки журналістів України» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Автор: Національна спілка журналістів України (НСЖУ).
Источник:«Политика&Деньги» - politdengi.com.ua.

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter

Ваш запрос обрабатывается....

Комментарии - Нет комментариев

Добавить комментарий

Развернуть формуАктуально...

Самые обсуждаемые

Популярные

50 queries. 0.175 seconds.
50 / 0.175 / 13.04mb