А тем временем...

В мире

Facebook

Главная » Аналитика

Создана: 09 October 2015 в 18:34

Народний депутат України Віктор Пинзеник: До становлення української боргової кризи…

Україна переживає серйозну боргову кризу. Це не перший випадок, коли ми стикаємося з неможливістю обслуговування боргів. Серйозний виклик країна пережила у 2000 році, коли вперше була проведена боргова реструктуризація. Пройшла вона тихо, а тому мало закарбувалася в суспільній думці. Як і в минулому, так і зараз причиною формування боргових криз є тривале життя в борг і його нарощування. В оцінці боргу недостатньо користуватися лише його абсолютним розміром. Треба вживати відносний показник до обсягу економіки – ВВП. Бо всім зрозуміло, що $10 млрд боргу для США і для України є різними боргами. Борг у відсотках до ВВП, образно кажучи, показує, яку частину року має відпрацювати вся країна для погашення боргу. При рівні 50% ВВП на це потрібно половину року…

Фото: Віктор Пинзеник.

Опрос

Как вы оцениваете свой «добробут» - уровень жизни?

Показать результаты

Loading ... Loading ...

…Боргова криза 2000 року мала позитивний вплив на політичні рішення. Борг країни з 61% ВВП того року зменшився до 12,3% на початку 2008 року.

Мало яка країна мала такий низький показник державного боргу.

Та наша новітня історія вчить, що українських політиків вона нічому не вчить. Уроки 2000 року швидко забулися. І коли країна зіткнулася з проблемами (світова криза 2008-2009 рр.), то замість чесної розмови з суспільством та адекватних до ситуації дій країну повели дорогою блуду – в борг.

Життя в борг приховує проблеми, створює ілюзію їх відсутності, але проблеми від цього не зникають, а тільки поглиблюються.

І настає час, коли вони «рвуть», як це відбувається зараз, коли країна вдруге опиняється в ситуації неможливості виплат по боргах.

Дуже важливо зрозуміти, що нинішня ситуація виникла не сьогодні, а є продуктом дій чи бездіяльності не одного року.

Порівняно з початком 2008 р. державний борг України станом на 1.07 2015 р. виріс у 12,4 рази, а відносно ВВП – з 12,3 до 70,3%.

Найбільше зростання боргу (як в абсолютному, так і у відносному значенні) відбулося у 2014 році. За цей рік він збільшився на 516 млрд. грн., або на 30 відсоткових пунктів по відношенню до ВВП (з 40,2 до 70,3%).

Дехто здивується такому результату, бо ми багато разів чули оцінки, за якими минулого року борг зменшився.

Своєрідна арифметика у цих деяких оцінках, бо робиться вона в доларах, який тільки за минулий рік зріс у ціні майже вдвічі. При цьому «забувають», що значна частина наших боргів – внутрішні, гривневі, а не доларові. На початок 2014 року таких боргів було 49% (284,1 з 584,8 млрд.) і на їх суму масштаб девальвації не впливає.

Звичайно ж, я не відкидаю девальваційного впливу на борг. І для коректності провів перерахунок усього українського боргу (і внутрішнього, і зовнішнього) при стабільному курсі (5,05).

За ними приріст боргу за 2008-2014 рік склав майже 600 млрд. грн., з яких 36,5% є продуктом 2014 року. Відсотковий внесок цих років у приріст боргу відбивають наступні дані (%):

Заради об’єктивності зазначу, немала частина боргу минулого року не є продуктом цього року. Він містить і приховані боргові проблеми минулих періодів, що офіційно ніде не відбивалися (наприклад, НАК «Нафтогаз України»).

Нагадаю і те, що початок творення боргових проблем треба бачити з кінця 2008 року.

Розуміння того, як формувався державний борг важливо для кількох принципових речей.

Перше. На проблему треба реагувати не тоді, коли вона «рве» сама, а тільки-но вона зароджується, не допускаючи її подальшого прориву.

Друге. Важливо розуміти і те, що жодна проблема сама по собі не розсмокчеться. Не можу оминути «видатної перемоги» над кредиторами, особливо в частині так званого «списання» боргу, за якою за надану кількарічну передишку «подарували» 20-річні виплати прийдешнім поколінням у відсотках до масштабів ВВП незалежно від самого боргу.

Мушу водночас наголосити й на іншому. Якби нам навіть справді списали борги, це не вирішує наших проблем, бо не усуває причин їх виникнення. А тому країна потребує рішучих, непростих і не завжди популярних, але, переконаний, зрозумілих думаючим людям дій. А з такими діями у нас, як завжди, дефіцит.

 За матеріалами: pynzenyk.com.ua.

Автор: Віктор ПИНЗЕНИК, народний депутат, доктор економічних наук, єкс-міністр фінансів і віце-прем'єр кількох урядів України, народний депутат України 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8-го скликань.
Источник:«Политика&Деньги» - politdengi.com.ua.

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter

Ваш запрос обрабатывается....

Комментарии - Нет комментариев

Добавить комментарий

Развернуть формуАктуально...

Самые обсуждаемые

Популярные

52 queries. 0.160 seconds.
52 / 0.160 / 13.66mb