А тем временем...

В мире

Facebook

Главная » В мире

Создана: 28 February 2016 в 15:31

Соціолог, директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна: Важливо, що європейці пов’язують надання безвізового режиму Україні з успіхом антикорупційних реформ…

Останні місяці соціологічні опитування фіксують високу підтримку українським суспільством інтеграції України з Євросоюзом. За деякими опитуваннями, вона становить близько 60%. Водночас очевидним є супротив проєвропейському реформуванню, особливо коли реформи починають проникати вглиб системи. Це добре проявилося, зокрема, під час ухвалення «безвізового» законодавства. Про цю колізію та перспективи євроінтеграції говоримо з соціологом, філософом, директором Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Іриною Бекешкіною.

Фото: Ірина Бекешкіна.

Опрос

Как вы оцениваете свой «добробут» - уровень жизни?

Показать результаты

Loading ... Loading ...

- Хто має більше шансів на «перемогу» - проєвропейське суспільство чи ті, хто не хоче проєвропейських реформ?

- Поки що нічия. То ми їм заб'ємо гол, то вони нам. Один з закордонних експертів українську євроінтеграційну політику якось охарактеризував так: один крок вперед, два назад, стрибки на місці, потім стрибки в сторони… Зараз відбувається злам кланової системи, і вона опирається.

Янукович свого часу також проголошував намір іти в Європу, але з гаслом «беріть нас таких, які ми є». З корупцією, відсутністю верховенства права. І в листопаді 2013 року ЄС вже навіть був погодився на підписання Угоди про асоціацію як би авансом, навіть з Тимошенко у в'язниці. Але зараз інші часи. Україна не може розвернутися в інший бік, як тоді Янукович.

Тому Євросоюз може виставляти жорсткіші умови. Головна з них – боротьба з корупцією. ЄС та Захід загалом здатні штовханами підганяти наших посадовців. Найсерйознішим інструментом є припинення фінансування, для надання якого потрібні антикорупційні закони та реальна боротьба з хабарництвом.

- Але ж соцопитування засвідчують, що і значна частина нібито проєвропейського українського суспільства толерантно ставляться до корупції?

- Справді, суспільство категорично проти корупції у верхах, але толерує її у низах. За опитуванням КМІС, лише 37% населення цілковито не приймають для себе вирішення проблем за допомогою хабарів, а половина населення таку можливість для себе допускає.

При цьому 20% вважають це нормою. Але ми живемо в корупційному суспільстві, де людей часто ставлять в такі умови, коли без хабара вирішити питання неможливо. Якщо зміниться характер функціонування системи, тоді зміниться ментальність і поведінка людей.

- Наскільки для суспільства та його проєвропейських устремлінь важливий безвізовий режим, довкола шляху до якого стільки пристрасті та боротьби?

- Люди в опитуваннях кажуть, що для них це дуже важливо. Хоча для тих, хто ніколи не виїздив до ЄС, головною перешкодою є не візи, а брак коштів. Але безвізовий режим - це певна перспектива, він важливий і з практичної, і з символічної точки зору.

З іншого боку, люди ще не дуже усвідомлюють, що сам шлях до скасування Євросоюзом віз – це реформи, потрібні насамперед суспільству. Зокрема, антикорупційні. І дуже важливо, що європейці пов'язують надання Україні безвізового режиму з проведенням в Україні потрібних реформ, зокрема – антикорупційних.

Тому й виникла вся ця історія з електронним декларуванням, яке спочатку хотіли посунути на 2017 рік, а коли не вдалося, то знівелювали поправками. Посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінський уже заявив, що у такий спосіб деформований закон не відповідає очікуванням ЄС.

- Восени 2013 року початок масових протестів проти непідписання Угоди про асоціацію став рухом за європейські цінності, при тому що економічна ситуація була більш-менш стабільною. Можливо, нинішній рекордний рівень підтримки євроінтеграції зумовлений питаннями економічними, враховуючи різке зменшення рівня життя?

- Підтримка євроінтеграції завжди мала переважно економічний характер. Справді, для тих, хто у 2013 вийшов на Майдан, важливими були цінності – але то все ж активна меншість. Але для більшості це питання добробуту, підвищення рівня життя. Люди ж бачать, як живуть у Євросоюзі.

- За деякими опитуваннями при виборі між добробутом і демократією більше українців обирають добробут. Це нормально для проєвропейського суспільства?

- Як на мене, це некоректна постановка питання при соцопитуваннях: або їжа - або свобода. Питання ставити слід м'якше. Наприклад, «Чи згодні ви терпіти певні матеріальні труднощі заради свободи?». Коли соціологи запитують таким чином, то у відповідях дещо переважає свобода.

- Цікаво, що президент Білорусі Лукашенко є найпопулярнішим серед українців зарубіжним лідером – і це незважаючи на проблеми зі свободою та демократією в цій країні.

- Наші люди вже давно скучили за порядком, а в їхньому розумінні в Білорусі панує закон і порядок. Те, чого в Україні зараз немає.

- В Німеччині також закон і порядок, але канцлер Ангела Меркель від того не стала для українців найпопулярнішим іноземним діячем.

- Але їхні показники не такі вже й далекі. Згідно з проведеним у січні цього року опитуванням соціологічної служби «Рейтинг» до Меркель позитивно ставляться 57% українців, негативно – 24%, а до Лукашенка, відповідно, 63% і 21%. Різниця між Лукашенком і Меркель пояснюється географічно. До білоруського президента позитивно ставляться і на заході України (51%), і на півдні (76%), а до Меркель – дуже добре на Заході (73%), а на Сході – лише 30%. Проте ці показники у будь-якому разі не йдуть у порівняння з Путіним, до якого негативно ставляться 80% українців, а позитивно – лише 10%.

- Згідно з опитуванням агенції того ж «Рейтингу», на неокупованих територіях Донбасу підтримка інтеграції в ЄС становить 21%, тоді як інтеграції з Росією там – 33%. Як таке може бути в умовах російської агресії?

- Не варто драматизувати. Раніше там за митний союз виступали під 70%. Тепер значна частина тих людей перейшла в категорію «невизначених». Насправді, в регіоні відбуваються швидкі зміни. Наприклад, вступ до НАТО у 2012 році там підтримували 0,3%, а зараз - близько 15%. Так, це меншість, але поступ істотний.

- Чи є все ж ризик, що євроінтеграцію можуть знову «забалакати», як це було після Помаранчевої революції, в тому числі через недостатню активність суспільства?

- Між ситуацією тоді й тепер є дуже велика різниця. У нас іде війна, і Україна самотужки не виживе. Ми дуже потребуємо допомоги Євросоюзу, західного світу в цілому: матеріальної, дипломатичної, санкцій проти Росії і так далі.

Тому євроінтеграція, передбачені Угодою про асоціацію перетворення – це не просто необхідність, а неминучість.

Колись розмовляла з польським колегою про досвід проєвропейських реформ у Польщі. Він каже: «Якщо чесно, то Польщі все вдалося, бо нас просто тягли в Європу. Хочете до нас – зробіть те й те. Бувало, не хотіли, але мусіли робити». У нас приблизно така ж ситуація, лише хвороба дуже занедбана, тому все так важко просувається.

Крім того, після Помаранчевої революції була сильна віра в партійних вождів, особливо – в Віктора Ющенка. І після перемоги громадянське суспільство розслабилося, демобілізувалося і почало чекати, коли ж нарешті політики почнуть виконувати свої обіцянки, які були дані на Майдані.

Зараз віри в вождів значно менше, та й Майдан-2 виник як самодіяльність активних мас, і потім до нього доєдналися політики. А після перемоги революції – війна, яка не дала розслабитися і ще більше активізувала суспільство.

Тому справу європейської інтеграції - через яку, власне спочатку й виник Євромайдан – «забалакати» не дадуть. Ця справа коштувала життя кращим громадянам країни. Та й наші європейські партнери зараз вже навчені попереднім досвідом і не дуже довіряють пустим балачкам. Кажуть: «Приймайте потрібні закони. Боріться з корупцією, інакше грошей не дамо!».

І це правильний підхід. Нема реформ – нема підтримки.

Джерело.

Автор: Розмову вів Анатолій МАРЦИНОВСЬКИЙ.
Источник:«Политика&Деньги» - politdengi.com.ua.

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter

Ваш запрос обрабатывается....

Комментарии - Нет комментариев

Добавить комментарий

Развернуть формуАктуально...

Самые обсуждаемые

Популярные

47 queries. 0.250 seconds.
47 / 0.250 / 13.35mb